web 3 یا اینترنت نسل سوم چیست؟ آینده اینترنت غیر متمرکز آینده

amirmohsen_dev
123564
2022 فوریه 27
12:03
0

اینترنت واژه ای است که همه ما آن را شنیده ایم و به درک استفاده از آن رسیده ایم. اگر چندین سال پیش را به یاد بیاورید که به تازه اینترنت به وجود آمده بود و همه شگفت زده بودند و میگفتند که چه تکنولوژی جذابی از این بهتر نمیشه!! الان باید بهتون بگم که از اون بهترم شده؟! چرا که به سمتی داریم میریم که نسل اینترنت عوض شده و قرار است که اینترنت را به یک شکل دیگر ببینیم.

Web3 یا اینترنت نسل سوم که با تازگی درباره آن بسیار صحبت می شود و همچنین درباره متاورس هم صحبت کردیم، تکنولوژی است که خیلی اتفاقات عجیب تر و جذاب تر قرار است در آن رخ دهد. در حال حاضر همه ما میدونیم که اینترنت چیه و با آن سر و کار داریم، از بچه 4 یا 5 ساله بگیرد تا پیرمرد 80 ساله که با اینترنت کار می کند یا حداقل درباره اینترنت شنیده است. در Web 3 قرار است وارد دنیای جدیدی شویم که در آن مدیر آن خودمان هستیم. ممکن است با این جمله من کمی تعجب کنید اما جلو تر کامل توضیح میدیم که این جمله یعنی چی! 

Web 3 چیست؟

web 3 چیست

Web 3 خیلی به ما نزدیک است یعنی ممکن است تا چند وقت دیگه به طور کامل با اینترنت نسل سوم کار کنیم. برای درک بهتر اینترنت نسل سوم ابتدا باید دو نسل قبل رو بررسی کنیم که ببینیم اصلا چه فرقی با web 3 دارن و عمده تفاوتشون در چی هست؟!

وب 1.0

اولین نسخه اینترنت یعنی اینترنت نسل یک از سال 1991 تا 2004 بود که تنها می توانستید در آن اطلاعات را مشاهده کنید و بخوانید. کاربران اینترنت نسل یک فقط مصرف کنندگان بودند که صرفا فقط از اینترنت نسل یک برای خواندن استفاده می کردند و توسعه دهندگان عمدتا قالب های محتوایی و گرافیکی فقط برای کسب اطلاعات کاربران می ساختند. 

وب 1 یک نمونه بسیار ساده بود که تنها در موسسات، دانشگاه ها و برخی از مراکز تبلیغاتی مورد استفاده قرار میگرفت. در نسل یک اینترنت همانطور که گفتیم کاربران فقط اطلاعات را مشاهده می کرند و نمی توانستند در اینترنت چیزی را تغییر دهند یا چیزی به اینترنت اضافه کنند، اما در نسل دوم اینترنت کمی این روند جذاب تر شده بود. البته از حق نگذریم در اون زمان مردم با اینترنت نسل یک کلی ذوق می کردند و براشون جالب بود.

وب 2.0

اینترنت وب 2 یا نسل دوم تحول بزرگی در دنیای تکنولوژی داست. شرکت های بزرگی وارد این عرصه شدن و اینترنت را تکان حسابی دادند. اینترنت دیگر اون خواندن اطلاعات نبود، در نسل دوم اینترنت کاربران می توانستند با هم در تعامل باشند و اطلاعات را به دلخواه خود ویرایش کنند یا حتی با منتشر کردن متن آن را به همه دنیا نشان دهند. شرکت های بزرگ مثل فیس بوک، اینستاگرام،تیک تاک، توییتر، یوتیوب، واتس آپ و … در این نسل به خاطر گوشی های هوشمند بسیار پیشرفت کردند تقریبا همه کاربران دیگر با این نوع اپلیکیشن ها در ارتباط بودند. 

این شرکت های بزرگ هر روز بزرگتر شدند و مردم دیگر یک تماشاگر بودند و می توانستند با از این پلتفرم ها برای سرگرمی یا رسانه استفاده کنند، یا حتی می توانستند کسب و کار خود را در این پلتفرم ها گسترش دهند. اینترنت دیگر اون خشکی نسل یک را نداشت. این داستان ها خوب است، اما تا جایی که مشکل اطلاعات شما است که درست شما نیست و در دیتابیس این شرکت های بزرگ است.

چندین بار شنیده اید که فیس بوک از اطلاعات کاربران خود سوء استفاده می کنند و این مورد یکی از ضعف های اینترنت نسل دوم است که اطلاعات شما در دست خودتان نیست و دست شرکت های بزرگی است که می توانند با اطلاعات شخصی شما هر کاری بخواهند انجام دهند. به طور مثال هر زمان که اینستاگرام بخواهد می تواند اکانت های شما را حذف کند یا تغییراتی که دوست دارد را روی صفحه شخصی شما انجام دهد.

اگر دقت کرده باشید شما زمانی که موضوعی را سرچ می کنید بعده ها در هر وبسایتی تبلیغات مربوط به همان موضوعی که سرچ کردید را مشاهده می کنید تا به عنوان مثال شما در یوتیوب ویدیو های گیمینگ مشاهده می کنید و تمامی تبلیغات یوتیوب برای گیمر های است. به همین شکل می توانند از اطلاعات شخصی شما هم استفاده کنند و متاسفانه شما هیچ دسترسی برای تغییر دادن یا حذف این اطلاعات ندارید. 

تمامی این مشکل برای متمرکز بودن فضای اینترنت نسل دوم است که اگر این بستر در اختیار شرکت های بزرگ نباشه خیلی راحت تر میتوان از این فضا استفاده کرد. به همین دلیل باید فضایی باشد که دست هیچ کس نباشه یا کسی نتواند از اطلاعات شخصی کاربران سوء استفاده کنند. 

تفاوت web 3 و web 2

وب 3

اینترنت نسل سوم یا web3 در حال توسعه است یعنی به طور کامل ارائه نشده است و تنها یک موضوع در حال توسعه است. اینترنت نسل سوم کمی پیچیده است و خیلی از افرادی که با تکنولوژی وب کار می کنند دقیقا نمی دانند در وب 3 چه اتفاقی قرار است بیفتد، اما یک سری ویژگی های برتر نسبت به دو نسل قبل دارد که با هم بررسی می کنیم. 

یکی از برترین ویژگی های اینترنت وب 3 غیر متمرکز بودن آن است. در حالی که در نسل دوم همه چیز متمرکز بود و اطلاعات بر روی سرور های شخصی آن شرکت بود و می توانست به آن اطلاعات دسترسی داشته باشد. در وب 3 چیزی به نام سرور وجود ندارد و فضای ذخیره سازی بین کاربران تقسیم می شود. در واقع کاربران خودشان صاحب اطلاعات خودشان هستند و کسی نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد. 

شرکت های ارائه دهنده سرویس ابری به دلیل این که متمرکز هستند می‌توانند دسترسی به اطلاعات شخصی افراد داشته باشند و به دلیل اینکه شخص یا شرکتی آن را مدیریت می‌کنند می‌توانند هر کاری که بخواهند روی این اطلاعات انجام دهند. به عنوان مثال سرویس ابری آمازون یا AWS بزرگترین ارائه دهنده سرویس ابری ایران را تحریم کرده است و از این رو افرادی که در ایران هستند نمی توانند به بازی ها یا سایت هایی که بر روی این سرویس هستند دسترسی داشته باشند و این مورد یکی از نقاط ضعف اینترنت نسل دوم است.

در نسل سوم اینترنت سعی شده تا داده های سایت ها و اپلیکیشن ها به صورت معنا دار باشد. یعنی زبان ماشین به انسان نزدیک تر باشد تا ماشین بتواند بهتر تر و دقیق تر با کاربران ارتباط برقرار کنند. زمانی که ماشین زبان انسان را بهتر درک کنید موقعیت ها هم دلخواه کاربر است و این نوع اینترنت را اینترنت معناگرا می نامند.

در اینترنت نسل دوم یا وب 2 جستوگر با استفاده از کلمات کلیدی که کاربر وارد می کند نتایج را به آنها نشان می دهد اما در اینترنت نسل سوم قرار است این موضوع قوی تر باشد. به شکلی که با استفاده از هوش مصنوعی بتواند کاربر را راحت تر به سمت موضوع دلخواه هدایت کند. هوش مصنوعی و اینترنت معناگر دو ترکیبی است که اینترنت نسل سوم به آن نیاز دارد تا شکل بگیرد.

یکی دیگر از ویژگی های اینترنت نسل سوم یا web3 این است که در ازای وقتی کاربر در این فضا صرف میکند درآمدی دریافت می کند. این دقیقا چیزی است که در نسل دوم اینترنت نمی بینیم و نکته برتری web3 به web2 است. در وب 2 سود های زیاد و درآمد های کلان برای صاحبین این نوع پلتفرم ها است در صورتی که شکل دهنده این نوع پلتفرم ها کاربران آن هستند. تمامی این توضیحات در حال حاظر برای وب 3 است و ممکن است در آینده ویژگی های بیشتری داشته باشد.

ویژگی web 3 یا اینترنت نسل سوم

ویژگی های web 3

قبل تر کمی درباره ویژگی های وب 3 صحبت کردیم اما در این بخش می خواهیم بیشتر با ویژگی های web 3 آشنا شویم و درک بهتری از اینترنت نسل سوم داشته باشیم. 

بدون واسطه

یکی از ویژگی هایی که در وب 3 وجود دارد بدون واسطه بودن آن است که هیچ کسی دسترسی به اطلاعات شخصی شما جز خود شما ندارید و هیچ کس نمی تواند قوانینی برای شما بگذارد یا از اطلاعات شما سوء استفاده کند. در واقع می توانید با اعتماد بیشتری از این فضای امن استفاده کنید. اگر کلمه Dapp را شنیده باشید دقیقا اپلیکیشن های غیر متمرکزی هستند که شما به راحتی و با امنیت بالایی می توانید از آنها استفاده کنید که در بستری بلاکچین هستند و هیچ واسطه ای وجود ندارد که از اطلاعات کاربران سوء استفاده کند.

هوش مصنوعی

همانطور که گفتیم هوش مصنوعی نقش بسیار مهمی در اینترنت نسل سوم یا web3 دارد، چرا که با کمک هوش مصنوعی و الگوریتم هایی که دارد باعث می شود کاربر راحت تر به خواسته خود برسد. در واقع می توان گفت باگ اینترنت وب 2 نبود هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی باعث میشه با تحلیل رفتار کاربر بهترین پیشنهاد رو به کاربران بدهند و این مورد بسیار مهم است که اینترنت وب 3 نیاز به این دارد.

امنیت

همانطور که گفتیم بدون واسطه بودن اینترنت نسل سوم یکی از مزایای این نسل است و زمانی که کسی وجود نداشته باشد که از اطلاعات شخصی شما سوء استفاده کند قطعا امنیت بالاتری در فضای اینترنت دارید. این مورد بسیار مهم است چون اکثریت به این موضوع بسیار اهمیت می دهند و یکی از نقاط ضعف وب 2 هم دقیقا همین است که در وب 3 این مشکل کامل حل شده است.

بدون محدودیت

قطعا همه ما از سرویس هایی استفاده می کنیم که ممکن است ایران را تحریم کرده باشند و با کلی عذاب وارد این سرویس های می شویم. نقطه قوت وب 3 این است که کسی نمی تواند شما را محدود یا تحریم کند و شما می توانید آزادانه در فضای وب بگردید. البته ممکن است کمی خطرناک باشد این موضوع اما قطعا راه حل هایی هم برای این مشکل وجود دارد. در کل شما می توانید بدون محدودیت از اینترنت نسل سوم استفاده کنید.

وب 3 و ارز های دیجیتال

web 3 و ارز های دیجیتال

در web 3 قطعا سرویس هایی وجود خواهد داشت که نیاز به پرداخت است و قطعا ما سرویس هایی خریداری می کنیم و یا استفاده می کنیم که در ازای استفاده باید هزینه ای پرداخت کنیم. به عنوان مثال ما برای استفاده از خدمات مختلف هزینه ای رو پرداخت می کنیم و این مورد در اینترنت نسل دوم به شکل پرداخت اینترنتی با پول های فیزیکی است، اما در اینترنت نسل 3 ما با استفاده از ارز های دیجیتال که باز هم بدون واسطه است و کسی پشت آنها نیست استفاده می کنیم و هزینه های خود را پرداخت می کنیم.

موضوع مهمی که در اینجا باید گفت این است که ارز های دیجیتال در بستر بلاکچین هستند و امنیت بالایی در آنها وجود دارد. پس بهترین راه برای پرداخت هزینه ها یا استفاده از خدمات در سرتاسر وب استفاده از ارز های دیجیتال است که امروزه هم خیلی از پرداخت ها با ارز های دیجیتال می باشد. قطعا در آینده دپ هایی ساخته می شوند که مثل اپلیکیشن های بانکداری الان است ولی با این تفاوت که در بستر بلاکچین هستند و پرداخت های شما را راحت تر می کند و این موضوع می تواند ایده خوبی باشد که در آینده می توان به آن فکر کرد.

جمع بندی

وب 3 یا اینترنت نسل 3 یکی از اتفاقاتی است که خیلی جالبه و می تواند همه چیز را تغییر دهد و زندگی انسان ها را چندین برابر راحت تر کند. زمانی که اینترنت نسل 3 اجرا شود قطعا شما نگرانی از لحاظ امنیت اطلاعات شخصی خود ندارید چون فقط خود شما به آنها دسترسی دارید و نگرانی از این بابت ندارید. با استفاده از هوش مصنوعی که در این تکنولوژی به کار می روند، جستجو های شما سریع تر و راحت تر می شود. از طرف دیگر شما می تواند راحت تر اعتماد کنید و همه چیز برای شما راحت تر می شود. قطعا اینترنت های نسل اول و دوم هم زمانی که به وجود آمدند خیلی عجیب بودند و خیلی ذوق این رو داشتیم که با این تکنولوژی کار کنیم و الان که اینترنت نسل سوم هم در راه است به همین شکل است و ممکن است چندین سال پس از اجرا شدن برای همه این موضوع عادی شده باشد، کی میدونه 🙂 ؟!

مطالب مرتبط
5 تا از بهترین توکن های NFT که باید آنها را بشناسید!

5 تا از بهترین توکن های NFT که باید آنها را بشناسید!

2022 جولای 06 0
آموزش کامل بازی StepN

آموزش کامل بازی STEPN

2022 ژوئن 07 0
آموزش خرید زمین در متاورس

خرید زمین در متاورس | همه چیز درباره خرید زمین در متاروس

2022 مه 11 0
بازی Defi Kingdoms چیست؟

بازی Defi Kingdoms چیست ؟ همه چیز درباره بازی Defi Kingdoms

2022 آوریل 30 0
بازی استار اطلس چیست

بازی Star Atlas چیست؟ همه چیز درباره بازی استار اطلس

2022 آوریل 18 0
بازی Mavia چیست و چطور می توان از بازی ماویا کسب درآمد کرد؟

بازی Mavia چیست و چطور می توان از بازی ماویا کسب درآمد کرد؟

2022 آوریل 16 0
نظرات
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x