NFT چیست و چطور از NFT کسب درآمد کنیم؟

amirmohsen_dev
123564
2022 آوریل 07
16:38
0

این روز ها خبر هایی از بلاک چین به گوش ما میرسه که واقعا برامون همه چیز عادی شده و دیگر چیزی عجیب نیست. یکی از این مسائل NFT هست که بحث آن بسیار داغ است و افراد مختلف روی آن سرمایه گذاری می کنند و یا حتی NFT می سازند و به فروش می رسانند. اگر چند سال پیش به هر شخصی می گفتید با فروش یک عکس می توان درآمد فوق العاده ای داشت همه تعجب می کردند، اما امروزه این بحث بسیار پیش پا افتاده است. در ادامه مقاله با دپیلو همراه باشید که با هم NFT ها را بررسی کنیم.

NFT چیست؟

در ابتدا به واژه NFT می پردازیم. NFT به معنی توکن غیر قابل معاوضه یا non-Fungible Token است که شما نمی تواند آن را با چیزی معاوضه کنید و کاملا منحصر به فرد است. خیلی ساده بخواهم توضیح بدم! تصور کنید شما یک عکس را در فتوشاپ یا ایلستریتور ساخته اید و آن را می توانید تبدیل به یک NFT کنید و آن را به فروش برسانید. در واقع زمانی که شما تصویر خود را تبدیل به NFT می کنید، شما برای تصویر خود یک شناسنامه ثبت می کنید و مالکیت آن را به نام خود ثبت می کنید. یا تصور کنید شما نقاش هستید و روی بوم یک نقاشی را می کشید و می توانید آن را تبدیل به NFT کنید و آن را به فروش برسانید. 

خیلی ساده تر بخواهیم توضیح دهیم هر تصویری که فرمت آن JPEG باشید را می توان NFT کرد. ممکن است از تصویری که شما درست می کنید در کامپیوتر افراد دیگری هم باشد تا آن فایل تصویری شما را به صورت رایگان ذخیره کرده باشد، در این مورد افراد تنها یک کپی از آن اثر را دارند و وقتی کسی NFT تصویر شما را خریداری می کند در واقع مالکیت تصویر را برای خود کرده است و دیگر شما مالک آن تصویر نخواهید بود. به همین دلیل است که به آن توکن غیر قابل معاوضه می گویند. 

مفهوم توکن غیر قابل معاوضه و قابل معاوضه چیست؟

قابل معاوضه بودن یکی شما می توانید هر چیز را معاوضه کنید و ارزش آن هیچ فرقی ندارد. اما غیر قابل معاوضه بودن یعنی شما نمی توانید آن را به یک شکل دیگر آن را معاوضه کنید. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید.

به زبان ساده 50 هزار تومان با 50 هزار تومان هیچ فرقی ندارد. به عنوان مثال شما از دوست خود 50 هزار تومان قرض می گیرد و بعد از چند وقت همان 50 هزار تومان را پس می دهید به صورتی که شما زمان دریافت 50 تومان یک تراول 50 تومان گرفتید ولی در موقع پس دادن می توانید پنج تا 10 هزار تومانی بدهید و هیچ فرقی از نوع ارزش ندارد و کاملا یکسان است. در ارز های دیجیتال هم به همین شکل است یک بیت کوین ، یک بیت کوین است و هیچ فرقی از لحاظ ارزش ندارد. اما زمانی که درباره NFT های حرف می زنیم ورق کامل بر میگردد و کاملا بحث فرق می کند. ارزش NFT ها با یکدیگر یکسان نیست و به همین دلیل است که می گویند توکن غیر قابل معاوضه.!! دقیقا مثل سنگ ها قیمتی یا کالاهای قیمتی که با نمونه های مشابه آن قابل مقایسه نیست و با هم از لحاظ ارزشی کاملا فرق دارد.

پس درک کردیم که غیر قابل معاوضه با قابل معاوضه چقدر فرق دارد و ارز آنها به هیچ عنوان یکی نیست. تفاوت های بیشتر بین این دو را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

توکن های قابل معاوضه (Fungible)توکن های غیرقابل معاوضه (Non-fungible)
همه توکن‌ها دارای خصوصیات یکسانی هستند.
یک بیت کوین، یک شمش طلا با همان وزن.
هر توکن منحصر به فرد است.
مثل شماره تلفن همراه، نام دامنه، سنگ‌های قیمتی
قابل تقسیم به واحدهای کوچک‌تر است.
مثلا اسکناس ۱۰ هزارتومانی را می‌توان
به اسکناس های ۱۰ تا ۱ هزارتومانی تقسیم کرد.
قابل تقسیم به واحدهای کوچکتر نیست.
کوچکترین واحد یک توکن است.

چرا NFT ها ارزشمند هستند؟

همانطور که بالاتر گفتم NFT ها مثل سنگ های قیمتی یا اجناس تاریخی هستند که می توانید آن را به صورت سرمایه گذاری یا احساسی خریداری کنید. یعنی فردی می تواند آن را به عنوان سرمایه گذاری خرید کند و روی آن سرمایه گذاری کند یا می توانید به صورت احساسی یا از علاقه شخصی به چیز های با ارزش آن را خریداری کند. افراد زیادی هستند که کلکسیونر هستند و NFT های مختلف را خریداری می کنند و به کلکسیون خود اضافه می کنند. از این رو افرادی هم NFT هایی را خریداری می کنند و بعد از گذشت چند وقت و گران شدن آنها را به فروش می گذارند.

همچنین برخی از هنرمندان کانال شخصی ایجاد می کنند که تنها افرادی که NFT آنها را خریداری کرده باشند وارد آن کانال شخصی می شوند و می تواند به صورت خصوصی با آن هنرمند صحبت کنند. این هم یک نوع ارزش است که طرفداران هنرمندان آن را به وجود می آورند.

یک مثال ساده با هم بزنیم! فرض کنید برند نایک یک کفش خاص را که چند هزار دلار قیمت دارد را NFT می کند و خیلی از افرادی می توانند به این NFT به دید سرمایه گذاری نگاه کنند و برخی هم ممکن است دید احساسی داشته باشند و دوست داشته باشند که این کفش را به کلکسیون خود اضافه کنند. 

معتبر بودن NFT ها

NFT ها یک دارایی با امضا دیجیتالی هستند که در بیشتر در سیستم اتریوم ذخیره می شود و افراد می توانند مشاهده کنند که NFT برای چه کسی است. بستر اتریوم هم یک فضایی نیست که در دسترس یک شخص یا یک ارگان باشد و همانند بلاک چین است. به همین دلیل زمانی که NFT خریداری می شود آن NFTبه نام شخص در سیستم اتریوم ذخیره می شود و می تواند آن را نگه دارد یا از طریق پلتفرم های مختلف آن را به فروش برساند. به عنوان مثال اگر بلیط یک کنسرت را به صورت NFT خریداری کنید نیازی به تایید کسی نیست و می توان آن بلیط را در شبکه بلاک چین تایید کرد.

NFT های چگونه کار می کنند؟

کار کرد NFT به این شکل است که اطلاعات غیر قابل معاوضه در بستر بلاک چین اتریوم ذخیره می شود و این اطلاعات قابل مشاهده هستند. خیل ساده بخوام توضیح بدم یک جدول رو با چند سطر تصور کنید که در سطر اول نام تصویر یا فایل NFT وجود دارد در سطر دوم نام سازنده NFT وجود دارد و در سطر های بعدی نام خریداران NFT وجود دارد. البته این نوع جدول بندی در دیتابیس کمی قدیمی تر از وجود NFT هست. افراد مختلفی شاید بتوانند تصویر یا فایل شما را در کامپیوتر خود ذخیره کنند اما مالک آن نیستند و وقتی شما آن NFT را خریداری می کنید در واقع مالک اصلی شما هستند و فقط یک کپی از آن را ندارید.

ممکن است از خودتان بپرسید که چیز هایی را می توان تبدیل به NFT کرد. حال حاظر چندین چیز را می توان تبدیل به NFT کرد و ممکن است چند وقت دیگر چیز های جدید هم اضافه شود.

تصاویر مختلف با فرمت JPG و PNG

فایل های GIF و SVG

ویدیو هایی با فرومت MP4 و WEBM

موزیک های مختلف با فرمت MP3، WAV، OGG

فایل هایی با فرمت OLB و GLTF

ویژگی های NFT ها

NFT ها ویژگی هایی دارد که جذابیت و معروفیت این توکن ها را زیاد می کند.

کمیاب بودن : ارزش و قیمت NFT ها به دلیل کمیاب بودن آنها است و همین کمیاب بودن است که آنها را ارزشمند کرده.کسانی که ان اف تی توسعه می دهند می توانند به هر اندازه ان اف تی تولید کنند اما آنها با کمتر طراحی کردن یک ان اف تی خاص آنها را ارزشمند تر می کنند.

قابل انتقال: برخلاف توکن‌های قابل معاوضه قابل ترید، توکن‌های غیر قابل معاوضه در بازارهای خاصی خرید و فروش می‌شوند. بااین‌حال ارزش آن‌ها به منحصر‌به‌فرد بودنشان بستگی دارد.

تقسیم نشدنی: اگرچه این امر قانون نیست ولی اغلب توکن‌های غیر قابل معاوضه به واحدهای کوچک‌تر تقسیم نمی‌شوند، یا کل یک اثر هنری دیجیتال را خریداری می‌کنید یا اصلا آن را نمی‌خرید.

یکتایی: این مورد مهم‌ترین ویژگی یک NFT است. NFT ها دارای زبانه‌ای (tab) از اطلاعات ثابت هستند که یکتا بودن آن‌ها را ثبت می‌کند. به این ویژگی به‌عنوان گواهی اصالت نگاه کنید.

دارای اصالت: توکن‌های غیر قابل معاوضه مبتنی‌بر تکنولوژی بلاک‌چین هستند، بنابراین می‎‌توانید از اصالت NFT خود مطمئن شوید، زیرا ساخت چیزی جعلی در لجر تغییر ناپذیر نامتمرکز تقریباً محال است.

حافظ حق مالکیت: این مورد هم به استفاده‌ی NFT از پلتفرم‌های نامتمرکز اشاره می‌کند که در آن هیچ مالکی داده‌ای را پس از ثبت نمی‌تواند تغییر دهد.

چگونه NFT بخریم؟

برای خرید NFT باید از منبع های مشخص استفاده کنید و همانند ارز دیجیتال نیست که در هر صرافی موجود باشد و شما خریداری کنید. برای خرید NFT ها باید کیف پول ارز دیجیتال داشته باشید که عموما برای NFT ها از کیف پول متامسک استفاده می کنند. NFT ها بیشتر در حراجی ها و رویداد ها فروخته می شود و شما باید قبل از شروع در آنها ثبت نام کنید و کیف پول خود را شارژ کنید تا در حراجی ها به بالاترین قیمت خریداری کنید. همانطور که گفتیم برای خرید NFT باید از منبع های مشخص خریداری کنیم که در زیر این منبع ها را مشخص کرده ایم.

این منابع سایت هایی هستند که میتوانید در آنها NFT خرید و فروش کنید. علاوه بر اینها NFT هایی هستند که در بازی های خرید و فروش می شود مثل لباس های مختلف بازی ها یا زمین های بازی یا حتی سلاح های مختلف در بازی ها که به صورت NFT به فروش می رسد.

چگونه NFT بفروشیم؟

برای  فروش NFT ابتدا باید بدانیم که NFT که قبلا خریداری کرده اید را میخواهید بفروشید یا خودتان NFT ساخته اید و می خواهید به فروش برسانید. ما در این بخش Opensea را آموزش می دهیم و تمامی منابع تقریبا شبیه به هم هستند.

اگر NFT از قبل خریداری کرده اید و می خواهید به فروش برسانید ابتدا باید باید کیف پول خود را به سایت opensea وصل کنید. توجه داشته باشید که کیف پولی که وصل می کنید باید همان کیف پولی باشد که NFT در آن قرار دارد.

بعد از وصل کرد باید وارد پروفایل خود شوید و NFT که میخواهید بفروشید را بزنید.

بعد از انجام این کار روی sell بزنید تا بتوانید آن را به فروش برسانید.

بعد از زدن گزینه sell شما باید قیمت یا نحوه فروش آن را مشخص کنید که می خواهید به شکل حراجی و زمان دار به فروش برسانید یا به شکل ساده و قیمت ثابت. 

در انتها روی Complete Listing بزنید تا NFT شما لیست شود.

تبریک میگم شما NFT خود را برای فروش گذاشتید، حالا باید منتظر باشید تا NFT شما فروخه شود.

حالا میریم سراغ فروش NFT که خودمان ساخته ایم. اگر NFT ساخته اید و می خواهید آن را به فروش برسانید باید ابتدا وارد سایت Opensea شوید و ثبت نام کنید و کیف پول خود را متصل کنید. برای کیف پول هم می توانید از متامسک استفاده کنید.

بعد از وارد شدن به سایت OpenSea باید از طریق دکمه Create وارد صفحه ای شوید که اطلاعات NFT خود را وارد کنید.

بعد از وارد شدن به این صفحه باید اطلاعات NFT خود را وارد کنید.

بعد از ساختن NFT مورد نظر در پروفایل شما قرار میگیرد و شما باید اطلاعات فروش آن را تکمیل کنید.

برای تکمیل باید وارد پروفایل خود شوید و در NFT که ساخته بودید را دکمه Sell را بزنید.

بعد از این کار باید اطلاعات قیمتی و نحوه فروش NFT خود را مشخص کنید.

بعد از اتمام این کار باید کالکشن خود را درست کنید و اطلاعات را وارد کنید.

بعد از انجام این کار ها شما به راحتی می توانید NFT خود را به فروش برسانید.

نتیجه گیری

با پیشرفت حوزه ارز های دیجیتال NFT ها به این موضوع اضافه شده اند و کلی سر و صدا کرده اند. هنرمندان می توانند با خلق یک اثر و تبدیل آن به NFT آنها را به فروش برسانند و کسب درآمد کنند. هرکسی می تواند NFT خریداری کند و روی آنها سرمایه گذاری کند دقیقا مانند اجناس قیمتی و کلکسیونی!!

مطالب مرتبط
5 تا از بهترین توکن های NFT که باید آنها را بشناسید!

5 تا از بهترین توکن های NFT که باید آنها را بشناسید!

2022 جولای 06 0
آموزش کامل بازی StepN

آموزش کامل بازی STEPN

2022 ژوئن 07 0
آموزش خرید زمین در متاورس

خرید زمین در متاورس | همه چیز درباره خرید زمین در متاروس

2022 مه 11 0
بازی Defi Kingdoms چیست؟

بازی Defi Kingdoms چیست ؟ همه چیز درباره بازی Defi Kingdoms

2022 آوریل 30 0
بازی استار اطلس چیست

بازی Star Atlas چیست؟ همه چیز درباره بازی استار اطلس

2022 آوریل 18 0
بازی Mavia چیست و چطور می توان از بازی ماویا کسب درآمد کرد؟

بازی Mavia چیست و چطور می توان از بازی ماویا کسب درآمد کرد؟

2022 آوریل 16 0
نظرات
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x