Defi یا امور مالی غیر متمرکز چیست؟ معرفی پروژه های دیفای و کاربرد آنها

amirmohsen_dev
123564
2022 مارس 03
14:17
0

امور مالی غیر متمرکز یا Defi به معنی حذف بانک ها و واسطه های مالی است. در حال حاضر ما برای انجام امور مالی خود به بانک ها و موسسات مالی مراجعه می کنیم تا کار های مالی خود را انجام دهیم. در واقع می توان گفت که یک نهاد تصمیم هایی در رابطه با فعالیت های مالی ما میگیرد. همانطور که در مقاله Dapp چیست به آن اشاره کردیم بدون واسط بودن یا نبود کنترل کننده است که موضوع بسیار مهمی می باشد. بازار مالی کنونی متمرکز است و Defi غیر متمرکز است که این موضوع همیشه جذاب بوده، چرا که می توان بدون واسطه و بدون هیچ کنترلی کار های خود را انجام دهیم.

امور مالی غیر متمرکز یا Defi چیست؟

امور مالی غیر متمرکز یا Defi (Decentralized Finance) مجموعه نرم افزار های است که به صورت غیر متمرکز کار می کنند و شما می توانید وام یا هر کار مالی که داشته باشید را به صورت غیر  متمرکز و بدون واسطه انجام دهید. نکته مهمی که در این قسمت باید بهش اشاره بشه این است که دیفای تنها یک پروژه نیست بلکه یک اکوسیستم کامل است که با استفاده از نرم افزار های مختلف قدرت بیشتری میگیرد. پروژه های دیفای در واقع زیر مجموعه Dapp ها یا اپلیکیشن های غیر متمرکز هستند که روی بستر بلاکچین، اتریوم و قرارداد های هوشمند بایننس کار می کنند.

امور مالی غیر متمرکز یا Defi چیست؟

همانطور که میدانید امروزه کارهای مالی خودمان را با استفاده از بانک ها انجام میدهیم و این بانک ها یک مرکزیتی دارند و یک نفر روی بانک ها نظارت دارد. در طی چند سال اخبار های منفی زیادی درباره بانک ها و موسسات مالی به گوش رسیده که کمی مردم را نگران می کند و مردم اعتماد زیادی به بانک ها و موسسات مالی ندارند. از طرف دیگر پروژه های دیفای سعی دارند تا این موضوع را حل کنند تا مردم بتوانند کار های مالی خود را به راحتی بدون هیچ واسطه یا کنترل کننده ای انجام دهند و این مورد خیلی موضوع مهمی است. همه مردم دنیا تلاش می کنند تا به درآمد ایده آل خود برسند و دوست ندارند که موضوع واسطه یا اخبار های منفی باعث بشه سرمایه های خود را از دست دهند و بهترین راه آن Defi هست که می توانند سرمایه های خود را به آنها انتقال دهند و خیال خودشان را درباره اخبار منفی راحت کنند. 

کاربرد Defi یا امور مالی غیر متمرکز

پروژه های دیفای یا Defi در بخش مالی بسیار پر رنگ هستند اما سه بخش اصلی دارند که در ادامه این سه بخش رو با هم بررسی میکنیم.

کاربرد Defi یا امور مالی غیر متمرکز

خدمات بانکی

با تعریفی که پیش تر از Defi داشتیم گفتیم که برنامه های مالی هستند و کاربرد آن ها در خدمات مالی است. یک از این خدمات می تواند صدور استیبل کوین ها باشد که جلوتر بیشتر آشنا می شوید. دو خدمات دیگر هم هستند که یکی از آنها رهن و دیگری بیمه نامه می باشد. با بزرگتر شدن بلاکچین سعی شده تا ارز هایی منتشر شود که ارز ثابتی داشته باشد. تتر یکی از استیبل کوین هایی است که ارز ثابتی همانند پول فیزیکی دارد که پشتوانه آن دلار می باشد.

خدمات اعتباری مثل رهن و وثیقه بسیار پر هزینه و وقت گیر است، پس به همین دلیل با بهره گیری از قرارداد های هوشمند هزینه های حقوق و پذیره نویسی بسیار کاهش یافته است. صدور بیمه نامه در بلاکچین نه تنها هزینه ها را کاهش میدهند بلکه نقض در بیمه را هم از بین می برد و این مورد ها باعث کاهش بسیار زیاد هزینه ها می شود.

دریافت وام یا وام دهی 

یکی از جذابیت های پروژه های Defi پلتفرم وام دهی یا دریافت وام است که خیلی محبوبت زیادی دارد. با توجه به سختی و ریسکی بودن وام دهی کنونی این پروژه بسیار پررنگ ظاهر شده. در وام دهی غیر متمرکز مزیت های زیادی است که چند تا از این مزیت ها را نام میبریم: یکی از این مزیت های پرداخت فوری است که در حال حاضر زمانی که وامی از بانک ها دریافت می کنید کلی زمان میبرد تا آن وام را به شما پرداخت کنند. مزیت بعدی این است که شما نیازی به وثیقه گذاری فیزیکی ندارید و می توانید از دارایی های دیجیتالی خود برای وثیقه استفاده کنید. همچنین در سیستم وام دهی غیر متمرکز شما نیازی به داشتن چک فیزیکی ندارید و این مورد یکی از مزیت های بزرگ این سیستم غیر متمرکز است. 

در این سیستم غیر متمرکز تامین کنندگان نقدینگی می توانند با قرار دادن دارایی خود در دنیای دیجیتال سود زیادی کسب کنند و از طرفی دیگر افراد مختلف می توانند از این نقدینگی وام دریافت کنند. از آن جایی که این سیستم بر روی بلاکچین است، اعتماد را به حداقل می رساند و به دلیل شفافیت معاملات در بلاکچین افراد می توانند راحت تر اعتماد کنند و از این سیستم غیر متمرکز استفاده کنند. سیستم وام دهی غیر متمرکز ریسک طرف قرار دارد را کاهش می دهند و همچنین هزینه های این میان را کاهش می دهد و باعث می شود افراد بیشتری به این سیستم روی بیاورند.

صرافی های غیر متمرکز

صرافی های غیر متمرکز می توانند نقش مهمی در پروژه های دیفای داشته باشند چرا که صرافی های غیر متمرکز خود یک نوع Defi هستند و روی بستر بلاکچین کار می کنند. در صرافی های غیر متمرکز معامله گران می توانند بدون هیچ واسطه ای خرید و فروش انجام دهند و در این بین هیچ واسطه ای وجود ندارد که این مسیر را کند کنند. همچنین در صرافی های غیر متمرکز دریافت کارمزد بسیار ناچیز است و خیلی کمتر از صرافی های متمرکز است، چرا که واسطه ای وجود ندارد و خرید فروش ها به صورت مستقیم انجام می شود.

مزایای پروژه دیفای یا Defi

همانطور که بالاتر صحبت کردیم بر خلاف پروژه های دیفای، در دنیای سنتی بانکها که به عنوان واسط و دادگاه ها که به عنوان داور فعالیت می کنند، در پروژه های Defi هیچ واسط و داوری نیست و تنها این کد های برنامه نویسی هستند که همه چیز را مدیریت می کنند. از همه مهمتر اینکه کاربران بر روی اموال خود کنترل کامل دارند.

در DEFI شما هیچ نوع سرقت و دزدی مشاهده نمی کنید چرا که همه چیز شفاف است و کسی نمی تواند از انجام معاملات شما سوء استفاده کند، جلو معاملات شما را بگیرید یا کسی باشد که روی حساب های شما نظارت داشته باشید. در دنیای دیفای شما تنها مالک حساب خود هستید و این موضوع باعث می شود تا هیچ سرقتی انجام نشود.
در رابطه با از بین رفتن واسطه ها صحبت کردیم اما یکی دیگر از مزیت های مهم دیفای این است که شما هزینه های کمتری پرداخت می کنید. به عنوان مثال شما برای جا به جایی پول قطعا کارمزد کمتری پرداخت می کنید. همچنین برای امور دیگر هم هزینه های شما به شدت کاهش پیدا می کند. اما به همین سادگی نمی توان بانکها و موسسات را از بین برد اما می تواند شروع قدرتمندی در دنیای مالی باشد.

به لطف پیشرفت چشمگیر دنیای دیجیتال و بلاکچین، دنیای غیر متمرکز هر روز در حال پیشرفت است و در دنیای مالی هم به همین شکل است. در دیفای داده های شما در بلاکچین ذخیره می شود و با افرادی که در این شبکه فعالیت دارند متصل می شود که با این فناوری دیگر نیاز به سانسور یا عقب افتادن از بین میرود.

برنامه های Defi

خب در این بخش قصد داریم با هم چند پروژه دیفای را با هم بررسی کنیم و معرفی کنیم که چه پروژه هایی در حال اجرا هستند. البته پروژه هایی که معرفی می کنیم تنها گوشه ای از دنیای دیفای است و قطعا خیلی از برنامه و نرم افزار هایی است که ما در این پست به آنها اشاره نکردیم.

پروژه دیفای Aave

وژه دیفای Aave

آوه یک پروژه وام دهی است که کاربران می توانند با استفاده از این پلتفرم وام دریافت کنند. از طریق این پلتفرم وام دهندگان با استفاده از نقدینگی سود می کنند و کسانی که وام می گیرند با استفاده از توکن آوه وام خود را دریافت میکنند. نکته مثبت این پلتفرم این است که شما به سرعت وام را دریافت می کنید و نیازی نیست که صبر کنید تا وام به شما تعلق بگیرد.

پروژه دیفای پنکیک سوآپ

پروژه دیفای پنکیک سوآپ

احتمالا نام پنکیک سوآپ رو زیاد شنیده باشید. پنکیک سوآپ یک صرافی غیر متمرکز است که در بستر قرارداد های هوشمند بایننس فعالیت می کند. این صرافی غیر متمرکز در سال 2021 به دلیل حجم معاملات بالا بسیار رشد چشمگیری داشت. علاوه بر همه اینها کاربران می توانند با استفاده از تامین نقدینگی، شرکت در قرعه کشی های NFT  و ساخت توکن درآمد غیر فعال داشته باشند.

پروژه دیفای کامپوند

پروژه دیفای کامپوند

پروژه کامپوند یکی از اولین روش های سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال را به وجود آورد. نحوه عرضه و تقاضا در این پروژه به این شکل است که شما می توانید با استفاده از گذاشتن وثیقه در این پروژه سود خوبی دریافت کنید.

جمع بندی

پروژه های دیفای در چند وقت اخیر خیلی رشد خوبی داشت و می توان در آینده شاهد جایگزین دیفای ها با بانکها و موسسات مالی بود. پروژه های دیفای سعی دارد تا با حذف واسطه و کنترل کننده هزینه و زمان کاربران را کاهش دهد. در پروژه های Defi شما اعتماد بیشتری خواهید کرد چرا که هیچ واسطه ای نیست و هیچ سرقتی و دزدی اتفاق نخواهد افتاد. در دیفای شما می توانید از صرافی های غیر متمرکز استفاده کنید یا حتی می توانید وام دریافت کنید. در دیفای شما می توانید با هزینه بسیار پایین تر و زمان بسیار کمتر وام دریافت کنید یا حتی سرمایه گذاری کنید.

مطالب مرتبط
5 تا از بهترین توکن های NFT که باید آنها را بشناسید!

5 تا از بهترین توکن های NFT که باید آنها را بشناسید!

2022 جولای 06 0
آموزش کامل بازی StepN

آموزش کامل بازی STEPN

2022 ژوئن 07 0
آموزش خرید زمین در متاورس

خرید زمین در متاورس | همه چیز درباره خرید زمین در متاروس

2022 مه 11 0
بازی Defi Kingdoms چیست؟

بازی Defi Kingdoms چیست ؟ همه چیز درباره بازی Defi Kingdoms

2022 آوریل 30 0
بازی استار اطلس چیست

بازی Star Atlas چیست؟ همه چیز درباره بازی استار اطلس

2022 آوریل 18 0
بازی Mavia چیست و چطور می توان از بازی ماویا کسب درآمد کرد؟

بازی Mavia چیست و چطور می توان از بازی ماویا کسب درآمد کرد؟

2022 آوریل 16 0
نظرات
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x