اپلیکیشن غیر متمرکز یا Dapp چیست ؟

amirmohsen_dev
123564
2022 فوریه 17
9:04
0

امروزه همه جا حرف از ارز دیجیتال و بازار های مالی است. این همه همهمه باعث شده تا تکنولوژی های مختلفی در راستای همین موضوع به وجود بیاییند. همونطور که میدانید در بلاکچین هیچ چیزی تحت کنترل نیست و کسی روی آن نظارتی ندارد، همین دلیل باعث شده تا توسعه دهندگان و برنامه نویس ها به این فکر بیوفتند که چیزی را خلق کنند که وابسته به هیچ ارگان یا هیچ شرکتی نباشه. چیزی که در این رابطه ساخته شد Dapp است. ممکن است با خودتون بپرسید که Dapp چیست؟! در ادامه کامل این مورد را بررسی میکنیم.

اپلیکیشن غیر متمرکز یا Dapp چیست؟

اپلیکیشن های غیر متمرکز یا دی اپ که با Dapp هم آن را نشان می دهند به معنی Decentralized Application است که توسط هیچ شرکت یا ارگانی قابل کنترل نیست و می توان گفت امنیت بالایی دارد. فرض کنید که شما از اینستاگرام استفاده می کنید و میتوانید در آن عکس یا ویدیو های خود را منتشر کنید، اما اگر اینستاگرام دلش بخواهد می توانید تصاویر، ویدیو یا حتی حساب شما را پاک کند و دیگر اجازه دسترسی به اینستاگرام را به شما ندهد. از طرف دیگر اگر اینستاگرام در دنیای دیسنترالایز ساخته شود هیچ کسی نمی تواند آن را کنترل کند و تصاویر یا ویدیو های شما را پاک کند. به طور خلاصه و ساده بخوام بگم دی اپ ها دارای امنیت بیشتری هستند و کسی نمی تواند آنها دستکاری کند. 

dapp برای فضای ذخیره سازی خود از هیچ سروری استفاده نمی کند و در دی اپ شما با استفاده از P2P یا همتا به همتا استفاده می شود. تفاوت عمده بین اپلیکیشن های متمرکز و غیر متمرکز این است که اپلیکیشن های غیر متمرکز متن باز یا OpenSourse هستند و شما کاملا می توانید ببینید که اون اپلیکیشن به چه شکل نوشته شده، چه کارهایی انجام میده و به چه صورت هست. اما اپلیکیشن های متمرکز مثل اینستاگرام، واتس اپ رو شما نمی توانید به کد هاش دسترسی داشته باشید تا ببینید که نرم افزار به چه صورت عمل میکند.

P2P چیست؟

اپلیکیشن های متمرکز یک فضای ذخیره سازی دارند که می تواند سرور باشد یا هر چیز دیگر که اطلاعات را روی آن ذخیره می کنند و هر زمان هم که بخواهند می توانند به آن دسترسی داشته باشند. اما dapp از فضا های خالی افراد دیگر برای این کار استفاده می کند و هر کس در این سیستم در حال فعالیت هست به بقای اون اپلیکیشن غیر متمرکز کمک میکند.

در واقع می توان گفت شما با اشتراک گذاشتن فضایی که استفاده نمی شود از سیستم خود این اکوسیستم را تشکیل می دهید.به عنوان مثال نرم افزار هایی همانند Tor و BitTorrent با استفاده از فضای همتا به همتا کار میکنند و جدیدا هم مرورگر Brave که به سیستم اضافه شده است.

ویژگی های Dapp یا اپلیکیشن های غیر متمرکز

اپلیکیشن های غیر متمرکز یکسری ویژگی های خاصی دارند که این ویژگی ها برتری نسبت به اپلیکیشن های متمرکز دارد. این ویژگی ها باعث شده دپلیکیشن ها رشد زیادی داشته باشد.

متن باز : متن باز بودن یک اپلیکیشن میتونه نکته مهمی باشه. متن باز بودن اپلیکیشن یعنی کد های اون اپ باید به صورت عمومی و پابلیک باشد تا هر کسی خواست بتواند آن را مشاهده کند و هر آپدیتی هر قرار است صورت بگیرد باید با نظر افرادی که از اون dapp استفاده می کنند باشد.

غیر متمرکز : مهمترین خصوصیت دپلیکیشن ها این است که اطلاعات آن روی بلاکچین ذخیره می شود و بلاکچین هم به صورت عمومی در دسترس همه است. همین امر باعث میشه هم امنیت بالایی داشته باشد و هم باعث میشه افراد زیادی اعتماد کنند و خیالشان راحت باشد.

انگیزه بخش : برای ادامه فعالیت و تامین امنیت باید واحد های ارزی به توسعه دهندگان دی اپ ها پرداخت کنیم تا ایجاد انگیزه برای ادامه راه شود.

پروتکل : برنامه نویس برای فعالیت درست و بهتر اپلیکیشن ها پروتکلی را تعریف میکند که همه کسانی که از آن دی اپ استفاده می کنند باید آن را بپزیرند. به عنوان مثال برنامه نویس به خاطر اینکه از برنامه ای که نوشتد پول دریافت کند، پروتکلی را تعیین می کند که درصدی از هر بلاک به اون تعلق بگیرد.

ساختار برنامه های غیر متمرکز

قبل از اینکه ساختار اپلیکیشن های غیر متمرکز را توضیح دهیم، ابتدا باید یک پیش نیازی از برنامه های امروزی داشته باشیم.

نرم افزار های امروز از دو قسمت فرانت اند (FrontEnd) و بک اند (BackEnd) ساخته می شود. فرانت اند به شکل نرم افزار یا سایت گفته می شود که شما با آن در تعامل هستید. به عنوان مثال شما وارد یک سایت می شوید و یک فرم را مشاهده می کنید که این فرم در فرانت اند کد نویسی شده است. بک اند هم عملیاتی است که در دید ما نیست و پشت نرم افزار یا سایت اجرا می شود، به عنوان مثال همان فرمی که بالاتر گفتیم در فرانت اند نوشته شده، شما زمانی که فرم را پر می کنید اطلاعات آن به سرور ارسال می شود که این عملیات در بک اند نوشته شده است.

در نرم افزار های غیر متمرکز هم به همین شکل است. یعنی بخش فرانت اند تفاوتی با نرم افزار های امروزی یا متمرکز ندارد، اما بک اند کاملا با نرم افزار های امروزی فرق دارد. به این صورت که در نرم افزار های امروزی اطلاعات بر روی سرور آن نرم افزار ذخیره می شود، اما در اپلیکیشن های غیر متمرکز اطلاعات در شبکه قرار داد هوشمند یا بلاکچین ذخیره می شود. همین امر هم باعث کنترل نداشتن افراد و امنیت بالا می شود.

مقایسه اپلیکیشن های غیر متمرکز و متمرکز

همانطور که بالاتر گفتیم اپلیکیشن های غیر متمرکز امنیت بیشتری نسبت به اپلیکیشن های متمرکز دارند و توسط هیچ ارگان یا شرکتی کنترل نمی شود. اپلیکیشن های متمرکز روی سرور هایی قرار دارد که اون شرکت خریداری کرده و اطلاعات شما بر روی سرورس ذخیره می شود که توسط افراد اون شرکت قابل مشاهده است. اما اپلیکیشن های غیر متمرکز بر روی شبکه بلاک چین و قرارداد های هوشمند ذخیره می شود که هیچ شرکتی نمی توان آن را دستکاری کند و همچنین به علت متن باز بودن تمام کد های نرم افزار قابل مشاهده است.

شرکت های بزرگی مانند اینستاگرام، فیسبوک و … سرور های مخصوص خود را دارند و تمای اطلاعات کاربران آنها روی آن سرور ها ذخیره می شود. در آینده هر کسی بخواهد می تواند به این سرور ها دسترسی داشته باشد و اطلاعات کاربران مشاهده یا به طور کل حذف کند. چنین داستانی در اپلیکیشن های غیر متمرکز نداریم و همه چیز در امنیت کامل است. یک ویژگی مهم برنامه های غیر متمرکز این است که اگر برنامه نویس بخواهد آپدیتی بدهد باید با کاربران خود مشورت کند و اگر کاربران از این کار راضی بودند، اون نرم افزار یا اپلیکیشن آپدیت می شود و وقتی که آپدیت می شود تمامی کد های مورد نظر قابل مشاهده است.

مزایای استفاده از دی اپ یا دپلیکیشن ها

اپلیکیشن های غیر متمرکز باید مزایایی نسبت به اپلیکیشن های متمرکز داشته باشند که بتوان از آنها بیشتر استفاده کرد و در این قسمت مزایای دپلیکیشن ها را با هم بررسی می کنیم.

بدون واسطه : اپلیکیشن های غیر متمرکز بدون واسطه هستند و کسی نیست در این بین سوء استفاده یا عملیاتی دیگر با استفاده از اطلاعات شما انجام دهد. این بدون واسطه بودن اپلیکیشن های غیر متمرکز خیلی به امنیت نرم افزار های کمک میکند.

امنیت : امنیت بالای اپلیکیشن غیر متمرکز باعث شده است که طرفداران زیادی پیدا کند. به دلیل اینکه دی اپ ها در بستر بلاک چین و اتریوم اجرا می شوند امنیت بالایی هم دارند.

مقاوم در برابر حملات : دی اپ ها به دلیل اینکه سروری ندارند و منبع ذخیره اطلاعات آنها فضای امن بلاچین است هکر ها نمی توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. این امر باعث شده است است تا اطلاعات کاربران امن باشد.

حریم شخصی : همانطور که پیش تر گفتیم چون هیچ کس حتی برنامه نویس ها هم به بک اند نرم افزار خود دسترسی ندارند و نرم افزار های غیر متمرکز متن باز هستند، نمی توانند به حریم شخصی کاربران دسترسی داشته باشند.

معایب استفاده از دی اپ یا دپلیکیشن ها

همانطور که اپلیکیشن های غیر متمرکز مزایایی داشتند، از سوی دیگر معایبی هم دارند که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

بروزرسانی کند : مشکلی که در بروزرسانی اپلیکیشن های غیر متمرکز به وجود میاد این است که برنامه نویس بخواهد بروزرسانی منتشر کند ابتدا باید رای گیری انجام دهد تا کاربران رای دهند و این روند کمی کند است. 

فضای ذخیره سازی : همانطور که گفتیم دی اپ ها از فضای ذخیره سازی بدون استفاده کاربران استفاده می کند و اگر یک روزی افراد کمی از این سرویس استفاده کنند ممکن از استفاده از دی اپ ها کند شود و قابل دسترس نباشند.

دسترسی سخت : برای دسترسی به دی اپ ها باید کیف پول متصل کنید و یا ابتدا کیف پول بسازید که این روند ممکن است برای افرادی که اهل فن هستند آسان باشد اما برای افراد عام جامعه این روند سخت است.

این مشکلات ممکن است توسط افراد مختلف حل شود و راه حلی برای آنها پیدا شود که دیگر این مشکلات به وجود نیاید و افراد راحت تر بتوانند از این نوع نرم افزار های استفاده کنند.

سایت های برای پیدا کردن Dapp های مورد نیاز

سوالی که ممکن است با خود بگویید این است که چطور می توان دی اپ های مورد نیاز را پیدا کرد و متناسب با کار خود از آنها استفاده کرد. ما در اینجا چند سایت معروف معرفی میکنیم که میتوانید از آنها برنامه های بلاک چینی یا متاورسی، بازی های متاورسی یا بلاکچین پیدا کنید.

1– دپیلو Dappilo

دپیلو یک دپ استور ایرانی است که سعی کرده تمامی دی اپ ها و بازی های متاورسی را در کنار جمع آوری کند تا راحت تر به آنها دسترسی داشته باشید. اطلاعات کامل مثل ، قیمت، توضیحات، آموزش ، دانلود و… تمامی بازی ها و برنامه را می توانید به راحتی در دپیلو پیدا کنید. پ

علاوه بر همه این امکانات شما می توانید جدید ترین ایردراپ ها همراه با آموزش دریافت در دپیلو مشاهده کنید. اگر به IDO/IEO ها هم علاقه مند باشید در سایت دپیلو بخشی وجود دارد که تمامی IDE/IEO ها را لیست کرده.

2– دپ دات کام Dapp.com

 این سایت یک سایت خارجی است که می توانید دپلیکیشن های مختلف را در آن پیدا کنید. همچنین می توانید توکن هر دی اپ را در اینجا مشاهده کنید و قیمت آنها را نیز بررسی کنید.

مشکلی بزرگی که این سایت دارد، لینک دانلودی برای دی اپ ها قرار نمی دهند و صرفا فقط آدرس سایت منبع را درج میکند که این یک نکته منفی می تواند باشد.

3– سایت GameFi

در این سایت شما می توانید بازی های متاورسی را به صورت لیست شده مشاهده کنید و توکن های آن را بررسی کنید. در این سایت توضیحات کاملی درباره دی اپ را می دهد. همچنین می توانید تصاویر زیادی از محیط بازی ها مشاهده کنید.

مشکل این سایت هم مانند سایت قبلی لینک دانلودی در اختیار نمی گذارد و کاربران باید خود به دنبال بازی برای پلتفرم خود بگردند.

از این سه سایت می توانید برای پیدا کردن بازی و برنامه های غیر متمرکز استفاده کنید. دپیلو با استفاده از امکانات زیادی که دارد تمامی نیاز های شما را در این راه به حداقل می رساند.

نتیجه گیری

اپلیکیشن های غیر متمرکز می تونن آینده خوبی داشته باشند، به این دلیل که امنیت بالایی دارند می توانند جایگزین خوبی برای اپ ها امروزی باشند. از سوی دیگر هم یکسری مشکلاتی دارند که مطمعنا در آینده حل می شود و می توان راحت تر به دی اپ ها دسترسی داشت.

مطالب مرتبط
5 تا از بهترین توکن های NFT که باید آنها را بشناسید!

5 تا از بهترین توکن های NFT که باید آنها را بشناسید!

2022 جولای 06 0
آموزش کامل بازی StepN

آموزش کامل بازی STEPN

2022 ژوئن 07 0
آموزش خرید زمین در متاورس

خرید زمین در متاورس | همه چیز درباره خرید زمین در متاروس

2022 مه 11 0
بازی Defi Kingdoms چیست؟

بازی Defi Kingdoms چیست ؟ همه چیز درباره بازی Defi Kingdoms

2022 آوریل 30 0
بازی استار اطلس چیست

بازی Star Atlas چیست؟ همه چیز درباره بازی استار اطلس

2022 آوریل 18 0
بازی Mavia چیست و چطور می توان از بازی ماویا کسب درآمد کرد؟

بازی Mavia چیست و چطور می توان از بازی ماویا کسب درآمد کرد؟

2022 آوریل 16 0
نظرات
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x